Workshoplar

workshop-cropped

Masaj öğrenmenin en iyi yolu, masajın faydasını ve hissiyatını ilk olarak kendi bedeniniz aracılığı ile deneyimlemektir. Workshop grup eğitimlerimiz birinci el deneyim esasına dayandığı için maksimum 5-6 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır.

Workshoplar 2-3 saat süren iki bölümden oluşmaktadır:

• 1.bölüm – Sandalye masajı, üst kaslar (2 saat)

İlk olarak masaj terapinin felsefesi açıklanır ve çalışma esnasında iletişimin nasıl olması gerektiği üzerinde durulur. Yapılması ve özellikle yapılmaması gerekenler konusunda kısa ve net bilgiler verilir.

İkinci olarak, katılımcılara sırayla 15dk civarında kısa masaj uygulaması yapılır. Masaj terapiye ilgi duyan kişi, başkalarıyla ilgilenmeye başlamadan önce kendisi gevşemeyi ve kontrolü bırakmayı belli ölçüde deneyimlemelidir. Uygulama esnasında ilk olarak masaj yaptırırken gevşeme üzerinde durulur ve bu konuda pratik yapılır. Bunun yanında, masaj yaparken kullanmak üzere bedendeki noktalar, hisleri, ve bu noktalar üzerinde ne şekilde çalışılabileceği anlatılır. Diğer katılımcılar bu esnada terapisti gözlemleyip sorular sorabilir ve teknikleri birbirleri üzerinde çalışabilir.

Son olarak, masaj alan kişiler öğrendikleri teknikleri diğer katılımcılar üzerinde dikkatlice deneyerek pratik ve deneyim kazanır. Hepimiz aynı anatomiye sahip olmamıza rağmen değişik vücut tiplerinde aynı kaslar çok daha farklı şekillerde hissedilmektedir. Dolayısıyla masajı fazla sayıda insan üzerinde pratik etmek, hissiyatınızı geliştirmek ve iyi bir terapist haline gelebilmek için esastır.

• 2.bölüm – Yerde masaj, tüm kaslar (3 saat)

Konuların işleniş biçimi bir önceki workshop ile aynıdır, ancak çalışma şekilleri her kas grubunda farklılık göstermektedir. İlk workshop’ta üzerinde çalışılamayan kas grupları da ele alınarak daha çeşitli teknikler, incelikler ve çalışma şekilleri üzerinde durulur.

Kendi kendine masaj yapma teknikleri gösterilir ve bu konuda kullanılabilecek bazı aletlerin doğru kullanımı pratik edilir.

Workshop’lar esnasında, terapist ve diğer katılımcılardan kısa masaj seansları alacak ve farklı kişilerin nasıl farklı tarzlarda çalışıyor olduklarını göreceksiniz. Aynı zamanda, diğer katılımcılara masaj yaparak farklı vücut tipleri üzerinde teknikleri doğru ve güvenli halde uygulamayı pratik edeceksiniz.

İyi bir masaj deneyiminin kendisi insanda doğal bir merak uyandırmakta, bu ilgi ile birlikte öğrenme neredeyse çabasız ve kendiliğinden ilerlemektedir. Eğer gerçek bir meraka sahipseniz önce kendiniz üzerinde, sonra aile ve arkadaşlarınız üzerinde pratik yapacak ve zamanla kendinizi geliştireceksiniz.

Güzel vakit geçireceğinizden eminiz, ancak yine de hatırlatmakta fayda var ki, bir etkinliğe gelirken içinde bulunabileceğiniz en iyi zihin hali, beklentisiz zihin halidir..