Egzersizler

1.aşama
Yi Jin Jing – Kas ve Tendon Klasiği

yjj-image

:-: Bedenin Zehirlerden Arındırılması :-:

Kas ve Tendon Egzersizi, Zen Budizm’in kurucusu Bodhidharma tarafından yaratılmış olan efsanevi bir çalışmadır. Günümüzde aynı isimle bilinen pek çok farklı çalışma bulunmakla birlikte, özgün çalışma Da Mo Pai ya da Bodhidharma Okulu olarak bilinen ve kökleri ustadan ustaya, Bodhidharma’ya kadar ulaşan okulun beden eğitiminin ilk aşama öğretisidir.

Nirvana’ya ulaşmış bir bilge olan Bodhidharma bu çalışmayı, rahiplerin beden ve akıl sağlıklarını mükemmelleştirmeleri için geliştirmiştir. Bedeni mükemmel sağlık ve enerji durumuna ulaştırmak için Çin tarihi boyunca geliştirilmiş en etkili birkaç egzersizden bir tanesi olan Kas ve Tendon Egzersizi, aynı zamanda, ruhsal yolda ilerlerken yapılan hataların sonucunda bedende ve zihinde oluşan sorunları da temizleme becerisiyle ünlüdür.

Uygulaması 15 dakika kadar süren, kasların ve tendonların kullanımını gerektiren son derece keyifli ve dinamik bir çalışmadır. Çalışma ilk 100 günde maksimum etkilerini göstermesine karşın genellikle daha kısa sürelerde sık sık ilginç iyileşmelerle karşılaşılmaktadır.

Yi Jin Jing, Lungmen Pai’nin (Ejderha Kapısı ekolü) günümüzdeki büyük ustası Wang Liping tarafından, bedeni zehirlerden arındırmayı başaran tek egzersiz olarak adlandırılmıştır. Yi Jin Jing’i düzenli çalışan öğrencilerin ortak gözlemi günlük beden enerjilerinin kademeli olarak artması ve fiziksel sağlık sorunlarının kısa bir sürede gözle görülür şekilde iyileşmeye başlamasıdır.

Eğitim 2 tam gün sürmekte, teorik bilgilerin yanında Yi Jin Jing’i oluşturan temel 12 hareketin öğrenilip pratik edilmesinden oluşmaktadır.

2.aşama
Xing Shen Zhuang Fa – Beden ve Zihin Formu

xing-img

:-: Omurganın Canlandırılması ve Mükemmel Gevşeme :-:

Çalışmanın kökleri, Kutsal Taocu Dağlardan birisi olan Ermei Dağı’nda yaşamış ve kadınlardan oluşan Wu Klanı’na kadar uzanmaktadır. Bilgelikleri, şifa yetenekleri ve savaş sanatlarındaki becerileri ile tanınan Wu Klanı’nın bu değerli çalışmasının halka açık bir formu, yakın zamana kadar Çin’in bazı önemli hastanelerinde çok sayıda hasta ve hastalık üzerinde başarıyla kullanılmıştır.

Çalışma, omurganın canlanmasını ve beyni dolduran serebrospinal sıvıların rahatça hareket etmesini sağlar. Bu sayede beynin ve sinir sisteminin canlanmasını, bedenin bebeklikteki mükemmel haline geri dönmesini hedefler.

Düzenli uygulandığında şu faydalar görülebilmektedir:

  • Omurgadaki bozuklukların iyileşmesi, İç organların toksinlerden arınması
  • Bel, boyun ve baş ağrılarının geçmesi, Fıtıkların hafiflemesi ya da ortadan kalkması
  • Duyguların dengelenmesi, Günlük enerjide progresif artış, Kendine güvenin artması
  • Kan durgunlaşmasına bağlı gerilimlerin rahatlaması ve enerjinin harekete geçmesi
  • Lenfatik sistemdeki dolaşımın rahatlaması, Hormonal sistemin iyileşmesi
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, Metabolizmanın düzenlenmesi
  • Osteoporozda iyileşme, Kanserde iyileşme hızının artması
  • Beyin yarı küreleri arasında iletişimin güçlenmesi
  • Enerji meridyenlerinin temizlenmesi ve açılması

3.aşama
Nei Gong – Nefes Egzersizi

nei-gong-image

:-: Yaşamsal Enerjinin Geliştirilmesi :-:

Yaşamsal enerji, hem sağlığın hem de manevi gelişimin ardındaki itici güçtür. Bu enerjinin gerçek anlamda geliştirilebilmesi için, önce beden içerisindeki blokaj, tıkanlıklık ve durgunlukların temizlenmesi gerekmektedir.

İlk iki aşama, bedendeki bu tür sorunların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Beden temizlenip durgun enerji harekete geçirildiğinde, kişi artık enerji gelişimi için çalışmaya hazır hale gelmiştir.

Nei Gong, nefes, gevşeme ve konsantrasyonun birlikte çalışıldığı bir tekniktir. Bu aşamada artık bedendeki enerji deposu (alt Dan Tien) dolana kadar sabırla ve kararlılıkla çalışılmakta, bedende “içsel simya” dönüşümü için gerekli olan enerji tepkimesi başlatılmaktadır.

Gelişimin tamamlanmasının ardından öğrenci, normal beden ve zihin sınırlarının ötesinde hareket etmeye, bedenin ve zihnin uykuda olan alanlarını uyandırmaya başlamaktadır.

Referans

cem-sen-egitimleri
Cem Şen Eğitimleri