Terapist

Ahmet Sahinoz

Ahmet Şahinöz

1989 doğumluyum, Sabancı Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği doktora öğrencisiyim. Profesyonel masaj terapi ile 2013 yılında geçirdiğim ufak bir motorsiklet kazasının ardından tanıştım.

Terapi amaçlı aldığım seanslarda tetik nokta – derin doku masajından çok etkilendim. Birinci el deneyimle faydasını gördüğüm ve beni felsefesiyle etkileyen masaj, doğal bir merakla zaman içerisinde gelişerek part-time mesleğim haline geldi.

2016 yılında 608 saatlik MEB onaylı sertifikamı alarak, profesyonel hizmet vermek için Masaj Terapi.net sitesini faaliyete geçirdim.
.

Uzun hikayem

Hayatımın ilk 18 senesini enerji ile ilgili çalışmaların gerçek olmadığına inanan bir insan olarak geçirdim. Sabancı Üniversitesi’nde lisans öğrencisiyken bir arkadaşım bana yaptığı enerji çalışmalarından bahsetti. Tavsiyesi üzerine önyargılarımı bırakarak, 2008 yılında enerji alanını keşif yolculuğuma Usui Reiki ile başladım.

2008-2010 yılları arasında Reikitürk – Berna Özcan Demir ile Kundalini, Violet Flame, Dönüşüm, Şans, Tibet gibi çeşitli reiki eğitimlerine ve farklı enerji uyumlamalarına katıldım. Hepsiyle düzenli olarak çalıştım. Arkadaşlarımla yaptığım bazı paylaşımlarda pozitif geri bildirimler almama rağmen enerjinin çalışıp çalışmadığına dair hislerim gelişmediği için hiçbir zaman kendimi bireysel seans yapacak yeterlilikte görmedim.

2010 yılında üniversiteden mezun oldum ve yaz tatilinde Bilgi Paylaşım Derneği ile tanıştım. Sonbaharda Carnegie Mellon Üniversitesi’nde master yapmak üzere Amerika’ya gittim. Kış ve yaz tatillerinde İstanbul’a geldiğim zamanlarda Aile dizimi, Pranik şifa, Şamanik çalışmalar, Tantra workshopları gibi çeşitli eğitimler ve katıldığım bireysel seanslar aracılığıyla enerji çalışmalarını ve hayatı sorgulamaya devam ettim.

Bir seferinde, bioenerjide bir Rus tekniği ile çalışan Sevil Kerimova’nın seneler önce yaşadığım bir kazada incinmiş olan kasımı, gözünde göz bandı varken parmağı ile nokta atışı dokunması ile, sezgilerin var olduğunu ve gözle görünemeyen şeyleri görmek için kullanılabildiğini birinci el deneyimle anlamış oldum.

Ancak yine de, kişisel deneyimlerim bana tüm bu alternatif tedavi yöntemlerinde kullanıldığı iddia edilen enerjiyi tutarlı bir biçimde hissedemediğimi gösterdi. Dolayısı ile hiçbir zaman bu alanlarda seanslar sunmadım.

2012 yılında mezun olup, 2013 Ocak ayında İstanbul’a geri geldim ve Sabancı Üniversitesi’nde doktoraya başladım. Tüm bu enerjilerle çalışıyor olmama rağmen kendimi çok mutsuz, enerjisiz ve depresif hissettiğim, bel ve eklem ağrıları çekmeye başladığım bir dönem içerisinde buldum. Psikolojim düzelir ümidiyle yıllardır istediğim motorsikleti aldım. Zihin halim ilgi isteyen bir araca sahip olmanın verdiği stres ile sadece daha kötüye gitmeye devam etti. Sonunda motorsiklet kullanırken acelecilik ile hata yapıp düştüm ve bacağımı sakatladım.

Bu kazanın hemen ardından beni masaj konusunda etkileyen Yuri Radomisli ile tanıştım ve ondan terapi amaçlı 3 seans aldım. Vücutta daha önceden farketmediğim noktaların varlığı, bu noktalardaki gerilim ve acı çeşitleri, acıya kendimizi kasarak dayanmak yerine acı ile karşılaştığında gevşeme ve gözlemleme felsefesi, çalışmanın getirdiği beden farkındalığı, kaslardaki gevşeme ve bu gevşemenin zihinde hissedilen etkisi benim için çok ilgi çekici oldu.

Önce kendi üzerimde pratik etmeye başlayıp, sonra kardeşime, zamanla aileme ve arkadaşlarıma masaj yapmaya başladım. Her bedenin farklı olduğunu, ve farklı beden tiplerinde kaslara farklı şekillerde yaklaşmak gerektiğini anlayarak çalışmalarımı hassaslaştırdım.

2013 Aralık ayında kendi sağlık sorunlarım için çalışmaya karar verdiğimde, Cem Şen Eğitimleri’nin 1.aşamasına giderek Yi Jin Jing isimli egzersizi pratik etmeye başladım. 3 ay sonra 2.aşama eğitimine giderek Xing Shen Zhuang Fa egzersizini düzenli olarak yapmaya başladım ve bel ağrımda gözle görülür bir iyileşme gözlemledim. Giderek düzelen sağlığım ve moralim, beni masaj ve egzersizler aracılığıyla sağlık problemi yaşayan diğer insanlara da yardımcı olmaya motive etti.

2014-2015 yıllarında kampüste ücretsiz masaj workshopları düzenledim ve Sabancı Üniversitesi’nde masaja olan ilgiyi test ettim. SUmasaj isimli bir Facebook grubu kurup, 5-6 kişilik gruplar halinde kayıt alarak toplamda 12 adet workshop düzenledim. Dolayısı ile okulda 70 kişiye 15dk’lık masajlar yaparak daha çok deneyim kazandım. Genel ilgi ve memnuniyet gayet iyi olmasına rağmen henüz sertifikam olmadığı için ücretli seans duyurusu yapmadım.

2015 Ocak ayında Cem Şen ile kalp yolu eğitimine başladım. Meditasyon inzivalarında ihtiyaç oldukça ve içimden geldikçe arkadaşlara masaj yapmaya devam ettim, 20-30 kişiden iyi geri bildirimler aldım. Hocamızın fikri de masaja yetenekli olduğum ve bu işle ilgilenirsem iyi bir terapist olabileceğim yönünde oldu.

Kalp yolu eğitiminde Buda’nın aydınlanma öğretisi ile tanıştım. İlk kez mutsuzluğun kaynağının isteklere ve arzulara tutunmak olduğunu duyduğumda çok mantıklı buldum ve derinden etkilendim. Daha önce katıldığım birçok eğitimde bize hep istediğimizi elde edip mutlu olmanın yöntemleri öğretilmiş, elde edemiyorsak da muhtemelen istediklerimizin hakkımızda hayırlı olmadığı söylenmişti. İstediğimizi elde etsek bile mutlu olmadığımız gerçeğini sürekli göz ardı etmiştik. Öğreti, tutunmayı değil bırakmayı tavsiye ediyordu, ve benim de masajda işe yaradığını bilerek uyguladığım temel felsefe ile paralellik gösteriyordu.

Anlayışımı derinleştirmek ve zihni orjinal doğasına geri döndürmek amacıyla, Buda’nın öğretisi, meditasyon ve enerji egzersizleri çalıştığımız kalp yolu eğitimine devam etmekteyim…